10 Temmuz 2013 Çarşamba

Mühendis Olmak

Merhaba; 
Bugün sizlere bir bilgisayar mühendisi olmanın zorlu serüveninden bahsedicem.Bu yazıyı yazmamın temel sebebi aslında biraz can sıkıntısı biraz da bilgisayar mühendisi olmak isteyen adaylara yol göstermek istememdendir. Öncellikle üniversite sınavına girip 4 yıllık bir mühendislik fakültesine yerleştikten sonra sizi zorlu bir süreç bekliyor.Dersler gerçekten çok zor.1.sınıfta daha çok mesleki derslerden ziyede mühendislik fakultesi ortak dersleri var.Bunlar matematik fizik ağırlıklı dersler.İlk dönem üniversite sınavına çalışmanın verdiği bilgilerle bu dersler biraz çalışılıp geçilebilir.Ama 2. dönem matematik ve fizik gerçekten bambaşka bir boyut alıyor.Tabii bu dersler bir şekilde geçilebilir.Önemli olan mesleki derslerde ne kadar iyi olduğunuz.
 İlk dönemde genelde üniversitelerde C programlama dersi verilir.C dili programcılığın temelini oluşturur.Diğer tüm diller C üzerinden yola çıkarak oluşturulmuştur.Bu yüzden bu dili öğrenmeniz diğer tüm dilleri öğrenmenizi son derece kolaylaştıracaktır. 
Benim okuduğum Kocaeli Üniversitesinde dönem başına 8 tane quiz yapılıp bu derste ne kadar başarılı olduğunuz ölçülüyor.Quizler gerçekten zordu.Okulun ilk quizinden çıktıktan sonra insanların ben nereye geldim, doğru mu meslek şeçtim acaba soruları karşılaştığımı söylemeliyim.Hatta aslında ben gemi inşaat yazıcaktım diyen bile duydum.Ama bunlar gözünüzü korkutmasın çünkü farklı bir dünyadan içeri girdiniz ve yavaş yavaş buna alışıyorsunuz.
 Nasıl C Öğrenirim
C dili size çok fazla bir görsellik sunmaz.Siyah bir ekranda yazdığınız kodların sonuçlarını görürsünüz.Bu yüzden olsa gerek herhangi bir çekiciliği yoktur.Ama bu dil diğer programlamanın temeli olduğundan bu dili öğrenip daha fazla görsellik içeren projeler yapacağınızı düşünürek kendizi motive edebilirsiniz. İlk olarak her programlama dilinde olduğu gibi ekrana "Hello World" yazarak başlanır.Daha sonra yavaş yavaş küçük çapta programlar yapmaya başlanır.Yaptığınız ilk programları heyecanla çevrenizdekilerle paylaşırsınız.Ama çok fazla iyi bir tepki beklemeyin.Ben toplama işlemi yapan bir programı kardeşime gösterdiğimde ben bunu kafamdan da yapıyorum ne gerek var buna demişti :)
 Gel gelelim c dilini nasıl kolayca öğrenceğimize.Bu konuda aslında kesin birşey yoktur o yüzden ben kendi çalışma şeklimi anlatıcam. Derslerde çok fazla şey anlatıldığını söylemem doğru olmaz heralde.Ne öğrendiysem kendim öğrendiğimi şimiden söylemeliyim. Bize önerilen c kitabını en başından itibaren konular işlendikçe okudum.Bunun bana çok fayda getirdğini düşünüyorum.Derste konular işlendikçe hakkında araştırma yapar kendi kafamdan ürettiğim soruları çözerdim.Bence en önemli nokta ufak detayalara dikkat etmek.Sürekli sorgulamak.Yaptığınız doğru çalışan bir programın bile bir yerini anlamadıysanız "aman çalışıyor nasılsa geçeyim" demeden incelemek size çok şey kazandıracaktır. 
 C dili ile geçen ilk yılı doldurduktan sonra 2.sınıfta gene C dili 3 tane proje aldık.İlk verilen projeyi gördüğümde bunu biz mi yapıcak dediğimi hatırlıyorum.Bu projeler haftalarca uğraştığımı söylemeliyim.Sonunda başarı ile altından kalkarak algoritma açısından kendimi iyi geliştirdiğimi düşünüyorum.
C Sonrası
Kısa bir süre C++ ilgilendikten sonra sonunda C# öğrenmeye başladım.C dilinden sonra bu dili öğrenmek gerçeten heyecan verici.C dilinde butonların kodlarını kendimiz yazar mousenun üstünde olup olmadığını koordinat düzelminde kontrol ettikten sonra tıklanıp tıklanmadığına varıncaya kadar herşeyi kendimiz kontrol ederdik.C# da ise Araç kutusundan çektiğimiz butonu hiç bir kod bilgisi olmadan oluşturmak hem büyük bir zevk hemde çok büyük bir kolaylıktı. Hala bu dille ilgileniyorum.Daha keşfedemeğim bir çok özelliğini gün geçtikçe öğreniyorum.Biz mühendislerin hayal dünyamızda şekillendirdiğimiz şeyleri hayata geçirmekte çok büyük kolaylık sağlayan bir dildir C#.Bu yüzden gerçek programcı olduğunuzu bu dili öğrendikten sonra hissediyorsunuz
Donanım Bilgisi 
Tabi okul size sadece yazılım üzerine eğitim vermiyor.Bu yüzden elektrik devre ve temelleri ve Elektronik derslerimizde vardı.Kendi adıma benim en çok zorlandığım ders olduklarını söylemeliyim.Genelde bölümdeki en zorlanılan dersler olduğunuda söylemeden geçemicem.
 Mühendisi ile Programcı Arasındaki Fark 
Son olarak mühendislik ile programcı arasındaki farkı değinmek istiyorum.Mühendis sadece oturup program yazan bir kişi değildir. Mühendisler önüne gelen projenin mimarisini hazırlar.Gerekli araştırmayı yaptıktan sonra hangi teknolojileri kullanacağını hangi programlama dilinin proje için uygun olduğunu saptayarak işe koyulurlar.Yapılan işlerin başırı ile çalışmasından çok verdiği performas ile de ilgilenirler.Hatta bir süre geçtikten sonra kendi kütüphaneleri oluşturup onları projelerinde kullanılar. 
Son 
Yazımı burada bitirirken sizlere başlangıç için bir ışık tuttuğumu ümit ediyorum.
Keyifli çalışmalar dilerim :)

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder